EĞİTİM DESTEK KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Ayın Hedefi: Cinsiyet Eşitliği

Ayın Hedefi: Cinsiyet Eşitliği

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. 2021 yılında olmamıza karşın kadınların kamusal karar alma rollerine artan katılımına rağmen, eşitlik hala çok uzak bir kavram olarak karşımızda.

 Küresel olarak bakanlık pozisyonlarının yaklaşık yüzde 21'ini kadınlar elinde tutuyor, sadece üç ülkede parlamentoda yüzde 50 veya daha fazla kadın var ve 22 ülke bir kadın tarafından yönetiliyor. Mevcut ilerleme hızında, Hükümet Başkanları arasında cinsiyet eşitliğine 2150 yılına kadar ulaşılamayacak.
Dahası, kamusal hayatta kadına yönelik şiddet oldukça yaygın. Liderlik rolündeki kadınlar, finansmana erişim eksikliği, çevrimiçi nefret ve şiddet ve kariyerlerinde yükselmeyi daha da zorlaştıran ayrımcı normlar ve dışlayıcı politikalarla mücadele ediyor.
 
Yine de kadınlar ısrar ediyor ve liderlik ettiklerinde tüm toplulukları ve dünyayı dönüştürdüklerini kanıtlamaya devam ediyorlar. Birleşmiş Milletler, daha fazla kadının karar alma masalarında hak ettiği koltukları almasını sağlamak için dünya çapında çalışıyor.

Birleşmiş Milletlerin desteğini alarak dönüşüm yaratan güçlü kadınların hikayesine ulaşmak ve ilham almak için tıklayınız.
 

Düzenleme Tarihi: 08 03 2021