Eğitim Destek Koordinatörlüğü
BM Güvenlik Konseyi Afganistan'da Güvenli Bir Çıkış Oluşturmak İçin Taliban'a Çağrıda Bulundu
  1.   Eğitim Destek Koordinatörlüğü
  2. Haberler


BM Güvenlik Konseyi Afganistan'da Güvenli Bir Çıkış Oluşturmak İçin Taliban'a Çağrıda Bulundu


BM Güvenlik Konseyi, Pazartesi günü yaptığı çağrıda Afganistan'dan ayrılmak isteyen başta kadın ve çocuklar olmak üzere bütün insanlar için güvenli geçişi kolaylaştırmaya, insani yardımın Afganistan'a ulaşmasına izin vermeye ve insan haklarının korunmasını sağlamaya yönelik çağrıda bulundu.


   
Güvenlik Konseyinde 15 büyükelçiden daimi üyeler olan Çin ve Rusya dışında 13 ülke Afganistan'ın terörizm için bir sığınak olarak kullanılmamasını talep eden karar lehinde oy kullandı. 

 Ülkeler perşembe günü Kabil Havaalanı'nda gerçekleşen 150'den fazla kişinin ölümüne neden olan patlamaları en güçlü şekilde kınadı.  ABD, Fransa, Birleşik Krallık, Rusya ve Çin büyükelçileri durumun ne kadar vahim olduğunu vurgulayarak Afganistan'da yaşananların insanlık dışı olduğunu, Taliban'ın bu hafta Afganların ülkeyi istediği zaman terk etmesine izin veren taahhüdünü yerine getirmesi konusunda çağrıda bulundu. ABD, Temmuz ayından bu yana 122.000'den fazla Amerikalı, yabancı uyruklu ve risk altındaki Afgan vatandaşını tahliye ettiğini belirtti. 

     Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberler